KREW – każda kropla na wagę złota
2019-01-29
Oddając krew, ratujesz życie
Choć apele o oddawanie krwi pojawiają się regularnie, nadal mamy jej za mało.
Dlaczego?
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że są kraje, gdzie zapotrzebowanie na krew jest zaspokojone. 37% Europejczyków przynajmniej raz w życiu zostało krwiodawcami. Regularnie robi to np. ponad połowa Austriaków. W Polsce – co piąty obywatel.
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że są kraje, gdzie zapotrzebowanie na krew jest zaspokojone. 37% Europejczyków przynajmniej raz w życiu zostało krwiodawcami. Regularnie robi to np. ponad połowa Austriaków. W Polsce – co piąty obywatel.
Nie jest najgorzej, ale też mogłoby być znacznie lepiej.
W Polsce co roku brakuje krwi.
Warto pamiętać, że każdy z nas lub z naszych bliskich może znaleźć się sytuacji, gdy będzie potrzebował tego daru życia.
Z każdym rokiem zapotrzebowanie na to jedyne w swoim rodzaju lekarstwo jest coraz większe.
Ma na to wpływ wiele czynników, a zwłaszcza:
- rozwój medycyny umożliwiający ratowanie ludzi od pierwszych chwil, nawet w czasie życia płodowego do późnej starości,
- starzenie się społeczeństwa,
- wzrost liczby zachorowań na nowotwory,
- zwiększenie skuteczności systemu ratownictwa medycznego,
Komu może pomóc Twoja krew?
Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.
Jest wiele osób, które można leczyć przetaczając brakujące składniki krwi lub produkty krwiopochodne uzyskane w wyniku frakcjonowania osocza:
- podczas interwencji chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży i często niezbędna jest transfuzja,
- w chorobach układu krwiotwórczego (np. białaczka, niedokrwistość),
- przy przeszczepieniach narządów,
- w zaburzeniach krzepnięcia (np. hemofilia)
Jak to zwykle bywa, niechęć podejmowania działań, wynika bezpośrednio z niewiedzy. Boimy się i w przypadku oddawania krwi, np. zakażenia. Tymczasem stacje krwiodawstwa posługuję się tylko sterylnym jednorazowym sprzętem, a zostając dawcą krwi, doświadczamy zastrzyku pozytywnej energii – w ten sposób możemy uratować komuś życie.

Poniżej kilka faktów, które być może skłonią do wizyty w najbliższej Stacji Krwiodawstwa:
- ciało człowieka zawiera 4 do 6 litrów krwi. Oddajemy jej jednorazowo mniej niż 10%
- każda próbka jest dokładnie badana. Przy okazji pobierania krwi zostaniemy przebadani na obecność wirusów HIV, żółtaczki typu B i C. Zostanie również zrobiona pełna morfologia. Wystarczy poprosić lekarza, by otrzymać wyniki.
- Do pobierania krwi można się przyzwyczaić ale tylko mentalnie. Nie jest prawdą, że z tego powodu wzrasta nam „produkcja krwi” i oddawanie krwi staje się koniecznością
- Nie ma grup krwi bardziej i mniej popularnych. Nie można przewidzieć jaka krew będzie nagle potrzebna. Stacje krwiodawstwa z wdzięcznością przyjmą każdą grupę.








Od lat działa w Polsce ogólnonarodowy program polityki zdrowotnej „Twoja krew moje życie”. Ma za zadanie propagowanie honorowego krwiodawstwa w szkołach, w miejscach pracy, na festynach, tak popularnych dziś biegach i innych wydarzeniach masowych. Każdy pewnie choć raz widział czerwony autobus – mobilną stacje krwiodawstwa. W spotach reklamowych biorą udział popularni aktorzy. Wszystko to dla naszego wspólnego dobra.
Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Ty też możesz pomóc!

PAMIĘTAJMY, KRWI NIE MOŻNA ZASTĄPIĆ NICZYM INNYM