10 NAWYKÓW ZDROWEGO ŻYCIA – DOBREGO ZDROWIA
Obecnie ZDROWIE przestaje być pojmowane jedynie jako BRAK CHOROBY. Istotne jest także to, jak człowiek czuje się z samym sobą i innymi ludźmi. Dlatego też profilaktyka zdrowotna nabiera zupełnie innego znaczenia. Na nic dieta, jeśli nie wyrobimy w sobie zdrowych nawyków, które pomogą nam cieszyć się dobrym zdrowiem, zgrabną sylwetką, świetnym samopoczuciem i doskonałą kondycją.
OTO 10 NAWYKÓW ZDROWEGO ŻYCIA – DOBREGO ZDROWIA:
1.RUSZAJ SIĘ – Pamiętaj, każda forma ruchu jest dobra: spacer, pływanie, rolki, ćwiczenia gimnastyczne, taniec, bieganie, jazda rowerem, gry i zabawy. Formę sportu i ćwiczeń dobieraj do swoich możliwości i upodobań. To ma Ci sprawiać przyjemność.
2. DBAJ O WŁAŚCIWE ODDYCHANIE– Pamiętaj by oddychać głęboko! To wyrównuje oddech, pozwala lepiej natlenić organizm. Uspokaja oraz rozjaśnia umysł.
3. JEDZ ZDROWO. NIE DOPUSZCZAJ DO NADWAGI – Zrównoważona dieta powinna zawierać owoce, warzywa, produkty zbożowe i mleczne oraz ryby i mięso, ale przede wszystkim WODĘ i naturalne soki. Należy też zwrócić uwagę na ograniczenie ilości cukru a słodycze zastępować owocami.
4. WYSYPIAJ SIĘ – Potrzebujemy ok. 8 godzin snu na dobę. Najgłębszy sen jest między 22.00 – 02.00. Wtedy to wytwarza się najwięcej „hormonu snu” – sen najbardziej produktywny. Wycisz/wyłącz też wszystkie urządzenia, aby w miarę możliwości nic nie zakłócało Twojego snu.
5. NIE PAL / OGRANICZAJ UŻYWKI DO MINIMUM – Używkami są substancje, które ze względu na swój skład chemiczny, oddziałują na centralny układ nerwowy, nie zawierają przy tym substancji odżywczych. Są to m.in.: kawa, herbata, alkohol. Mają one jednak też swoje plusy. Dlatego niektóre warto ograniczać a nie wyeliminować zupełnie. NATOMIAST PAPIEROSY (tu lista szkód, jakie wyrządzają jest bardzo długa), przede wszystkim zwiększają ryzyko RAKA o 40% – 50%, skracają życie o średnio 10-20 lat i pustoszą kieszeń.
6. PANUJ NAD STRESEM / NAUCZ SIĘ GO ZWALCZAĆ – O ile wzrost poziomu adrenaliny pod wpływem chwilowego stresu dostarcza nam wielu niezapomnianych przeżyć, mobilizując organizm do działania i wpływając na niego pozytywnie, to długotrwały, przewlekły, intensywny stres może nie tylko prowadzić do chorób serca, ale także negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się z nim walczyć.
7. ĆWICZ UMYSŁ – Ogromne znaczenie ma m.in. aktywność fizyczna. Najbardziej efektywny jest trening aerobowy, czyli taki, który prowadzi do zwiększenia pulsu i ogólnego zmęczenia (np. szybszy spacer, pływanie). Mózgowi służą również trudne i nowe czynności. Na "szare komórki" korzystnie wpływają też gry logiczne.
8. REGULARNIE SIĘ BADAJ – aby zachować zdrowie na lata i zyskać znacznie większe szanse w wyścigu z chorobą. Badaniom najczęściej poddają się kobiety, osoby młode (do 30. roku życia), z wykształceniem wyższym oraz mieszkające w miastach średniej wielkości. Mężczyźni kierują swoje kroki na badania dopiero wtedy, gdy ich organizm zaczyna bić na alarm. Panowie – najwyższa pora na zmiany!
9. POŻEGNAJ SAMOTNOŚĆ – W towarzystwie bliskich, przyjaciół, rodziny funkcjonujemy lepiej. Czerpiemy z ich radości, możemy dzielić się własną, a także wszelkimi smutkami i przeciwnościami. To najbliżsi są dla nas motorem do zdrowego trybu życia. Mając dla kogo żyć, łatwiej przychodzi nam zmiana stylu życia oraz pozbycie się złych nawyków.
10. BĄDŹ OPTYMISTĄ / CZĘSTO SIĘ UŚMIECHAJ – Pamiętaj, że uśmiech jest dla nas najlepszą profilaktyką i lekarstwem. MYŚL POZYTYWNIE!
To daje nam energię i nie pozwala dominować nad stresem. Patrz na świat w kolorach!